23 Nisan 2013 Salı

Dört günlük iş ancak bu kadar sıkıştırıldı:)

Bahar gerçekten güzel. Sadece kanolalar değil meralık alanlarda böyle sarı kır çiçekleri ile dolu.Bizim ustayı meyve yerken göre göre bahçemdeki erikleri az kaldı unutuyordum, o gelene kadar kalmazlar ama neyse yemese de seyretsin:)


Şeftali ağacımda yaprak kıvırcığı hiç bir sene sekmez. Bastım ilacı.


Sabahları arılarımın polen getirmeleri tam seyirlik.


Tavuklarda bu hafta 4 günü bahçede geçirince bayram ettiler.


Bu inek hiç dışarı çıkmadı görende altında hazine saklıyor sanacak :)


Dört gün bahçemdeydim dedim ya en önemli işi hallettim kanal kazıp arılığıma su götürdüm. Artık orada da çeşmeden su akacak:) şaka bir yana büyük kolaylık oldu benim için.


Bolca çerçeve mumladım.


Vecdi abinin yolladığı karakovan son çerçeveye dalağı sallamış:) anada yumurtayı :(Haftaya kadarlık iki çıta verildi. Haftaya kat atacam.


Benim depo kovan geçen hafta verdiğim çıtaları halletmiş. 


Oğul verdirdim:) Anasıyla beraber 6 çıtasını arısıyla beraber aldım bir kutuya. Musluklarınada engel koydum ki şaşırsınlar:) tarlacıların aklı karışsın eski yerlerine gitmesinler.:)


Bal kabağı diktim. Bir litrelik bir pet şişeyi toprağa bir iki santimetre kadar gömdüm. Çekirdekleride hemen yanına toprağa gömdüm. 


Üzerlerine tabanı kesilip alınmış bir beş litrelik pet şişe kapadım. Rüzgardan uçmasın diye etrafına toprak doldurdum. Bir litrelik şişedeki su buharlaşacak fakat havaya karışamadan akşam soğukda beş litrelik şişenin cidarında yoğunlaşıp toprağı sulayacak. Böylece toprak hep nemli kalacak. İnternetde görmüşdüm bakalım sonuç nasıl olacak.


Kat attığım geçen seneki bölmelerimden birinide montaj vs uğraşmadan yayınlıyorum sıkılmayan izlesin:)


Dedim ya dört gün kaldım diye bütün işleri yoluna koydum. At binenin kılıç kuşananın demişler.


Onca işi kotarınca ziyafeti de hak ettik:) Bir mangal davetinde ev sahibi size biber közlediyse size değer veriyor demektir. Bizde teşekkürü eksik etmedik tabi..9 yorum:

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Muhteşem Abim.
Film harika, bir de anlatımınızı duyabilsek.
Minik sera, sulama işini görmem çok iyi oldu. İşime yayar.
Bu ara horozun ötüşü süper.
Selam, saygı ve muhabbetle...

EMRAH dedi ki...

Selamlar Muhteşem abi,arıların da seninde maşallahın var işleri yoıluna koymuşsun kolay gelsin abi.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM....

Muhteşem Abi.

Şeftali kivircigina karsı ne ilaç kullanıyorsun bilmiyorum ama eksik veya yanlış yapılan birşey var.Aksi halde düzenli ve doğru ilaç ile sorunun devam ediyor olmaması lazım .Tecrube ile sabittir.

Seni bilmiyorum ama ben hala su tavukların Gürkan sorununa care bulamadım .Haftalik 70 ila 90 yumurta çöpe gidiyor::((.

Çivciv çıkarsalar gam yemeyeceğim ama o da yok::((

Erik resimlerin bana bira yemleme yapıyorsun gibi geliyor::))

SLM Ve Muhabbetle .

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Sayın hocam güzel sözleriniz için teşekkürler. Minik serayı bu sene bende ilk kez deniyorum bakalım sonuç ne olacak. Sağlıcakla kalın.

Emrahcım teşekkür ediyorum.

Yusuf abim benim ne hemen açığımızı yüzümüze vuruyon tamam itiraf ediyom bordo bulamacı uygulamasını bu sene aksattık:( Abi ben tavukların gurk olayını meyilli follukla çözdüm. Bu gurk olmuş kuru tahta üzerine yatıyordu acıdım haline altı tane yumurta verip yer yaptım bakalım çıkaracakmı. Erik resimleri evet yemleme hemde canlı yem kullanarak yapılan bir uygulama bakacaz bakalım balık gelecekmi :) sağlıcakla kal abi.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi baharın gelişini resimlerinde bile görmemiz,içimiz açılıyor çok teşekkürler.
Erükler oluncada görürüz inşallah,
kolay gelsin.

Selamlar saygılar.


ALİ TÜRK dedi ki...

Sayın kalfam çalışmaları begenmedim, o nasıl kanal, yamuk yumuk...
Çalışma sonrası biber ızgarası hiç gitmemiş...
Sizin oralarda erikler büyümeye başlamış, buralarda ekinlerin biçilmesine 5 gün kaldı.
Bir kaç yıllık meyve sebzemizi yiyip depolamışız, sen derdine yan::)))

Sağlıcakla kal.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Mehmet abim benim görmek ne inşallah yemeğede beklerim bahar hakikaten en güzel mevsim sağlıcakla kal abi.

Sayın ustam kanalı kazmaya başladıktan sonra nerde biteceğine karar verirsen böyle yamuk oluyor kimse duymasın:) Biber ızgarasına laf yok :) sizin oralara yaz gelmiş neyleyim ben baharı tercih ederim...:( sağlıcakla kal.

yıldırım dedi ki...

muhteşem abi arılara kat koyarken alttaki yavrulu çıtaların bir kısmını yukarımı taşıyosun?biz alt sıkışınca direk katı geçiriyorduk anlaşılan yanlış yapıyoz

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

İsmail kardeşim bu filmdeki koloni benim geçen sene oğul önleme faaliyeti olarak yaptığım devşirme bölmelerimden biri. Kışa 10 çıta arılı olarak girdi ve baharada görüldüğü üzere aynı şekilde çıktı. Ben iki katlı kuluçkalık kullanıyorum. Bu nedenle bu arıya ikinci katı atarken ana arı ızgarası kullanmadım. Bilindiği üzere koloniler kuluçka alanı top yada karpuz şeklinde olacağı için alt kattaki yavrulu çıtaları orta kısımda ve iki katta topladım. Şimdi arılar bu yavru alanını yanlara doğru genişleterek top şeklini verecekler.Kısmet olursa ballık yani üçüncü katı verirken ben hepsi ham yada boş kabarmış petekden oluşan çıtaları olan bir katı ikinci kat olarak koyup şu andaki ikinci kattaki tümarıları bu yeni kata silekeleyip araya ızgara koyarak mevcut ikinci katı ballı ve yavrulu çıtalarıyla birlikde üçüncü kata koyacağım.Böylece önümüzdeki sene için kuluçkalığın ikinci katı yeni çıtalardan oluşmuş olacak. Kolonide çıkan yavruların yerine balı doldurup üçüncü kattaki ballı çıtaları benim için hazırlayacaklar. Bu arada blogun var ama hiç haber yok birazda sen napıyorsun paylaşki bizde görelim. Sağlıcakla kal.